Ograniczenie wysokości zachowku

Z chwilą śmierci spadkodawcy rodzi się po stronie określonej grupy spadkobierców uprawnienie do dochodzenia roszczeń z tytułu zachowku. Zgodnie bowiem z art. 991 § 1 k.c. zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Czytaj więcej...

Koniec z zasiedzeniem służebności na potrzeby przedsiębiorstw przesyłowych?

Przez wiele lat kwestie związane z regulacją stanu prawnego urządzeń przesyłowych (gazociągów, wodociągów itp.) na prywatnych nieruchomościach budziły szereg wątpliwości. Ostatnimi czasy dominował bowiem pogląd, iż przedsiębiorstwa przesyłowe uprawnione są do tzw. zasiedzenia służebności przesyłu (czyli służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu zgodnie z art. 292 w zw. z art. 172 § 1 kodeksu cywilnego).

Czytaj więcej...

(Nie)łatwy dostęp do dokumentacji medycznej

Coraz większa świadomość przysługujących pacjentom praw wymusza na lekarzach i zakładach opieki zdrowotnej konieczność ich rygorystycznego przestrzegania. Zjawisko takie należy oczywiście oceniać bardzo pozytywnie, niemniej brak przejrzystości niektórych regulacji prawnych z zakresu prawa medycznego powoduje szereg wątpliwości i w praktyce nie ułatwia a jedynie utrudnia pacjentom i ich rodzinom swobodne korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej...

Sposoby dofinansowania spółki z.o.o.

Ze względu na rozwijający się rynek, a także coraz powszechniejsze zakładanie spółek kapitałowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stała się podstawowym uczestnikiem obrotu. Polskie przepisy wymagają przy tym, aby spółka taka miała kapitał zakładowy chociażby na poziomie 5 tysięcy złotych, z czego wartość nominalna udziałów nie może być niższa niż 50 zł.

Czytaj więcej...